BCCNSW

Last Championship Show

 

The Ninda Trophy

This award is presented to only club members whose Border Collie wins Best In Show.  The trophy is a silver cup mounted on a timber base with the details of the winners engraved on plagues around the base.

"Ninda" was the prefix orignally belonging to Roy & Fran O'Donnell, which was established in the 1950's.  Many succesful Border Collies were bred under this prefix, including the famous bitch Aust Ch Ninda Mundai, who enjoyed a very successful show career and has the honour of being the first Border Collie to win Best In Show at a Championship Show.

 

The Border Collie Club of NSW Inc

75th Championship Show

Bill Spilstead Complex, Luddenham Road, Orchard Hills NSW         

 

Saturday 24th March 2018

    

Breed Classes & General Specials

Judge:  Mrs Joyce Sullivan (SA)     

 

THE CRITIQUES ARE NOT AVAILABLE AT THIS TIME BUT WILL BE UPLOADED ONCE THEY ARE READY.

 

BEST IN SHOW

T Bailey’s 

SUP CH TEHYA DESTINY ALL TOLD

RUNNER UP to BEST IN SHOW

T Bailey & G & K Gregory’s 

GLENBALA KEPT IN HARMONY

 

Best Baby Puppy

G & S Jameson's

TULLAVIEW THIS MUCH IS TRUE (AI)

 

​Best Opposite Baby Puppy

P Smith & C Spencer's

TULLAVIEW THIS TIME AROUND

Best Minor Puppy

N & M Kay's

TRUMAGIK THIRD TIMES A CHARM

Best Opposite Minor Puppy

L & A Houlden & J Tyler's

PUKAWIDGEE CHECK RAISE ALL IN

Best Puppy

L Somer/E Badior's

NAHROF PREFECT ALIBI

Best Opposite Puppy

D & J McCann & S & K Leslie's

TRUCHARM COURT IN THE ACT 

Best Junior

S Fossey's

SYRNE REIGN OF THE DRAGON

 

Best Opposite Junior

A William's

TIMMALLY CHRISTMAS CRACKER

Best Intermediate

T Bailey & G & K Gregory’s 

GLENBALA KEPT IN HARMONY

Best Opposite Intermediate

L Somer/E Badior's

NAHROF GAME CHANGER

 

Best Australian Bred

L Quinto’s 

QUINORA SCANDALOUS AFFAIR (AI)

Best Opposite Australian Bred

L Somer/E Badior's

SUP CH NAHROF CATALYST

Best Open

T Bailey’s 

SUP CH TEHYA DESTINY ALL TOLD

Best Opposite Open

L & A Houlden & J Tyler's

SUP CH PUKAWIDGEE LIGHT OTH MOON

DOG CHALLENGE LINE UP

Challenge Dog

T Bailey’s 

SUP CH TEHYA DESTINY ALL TOLD

Reserve Challenge Dog

L Somer/E Badior's

SUP CH NAHROF CATALYST

BITCH CHALLENGE LINE UP

Challenge Bitch

T Bailey & G & K Gregory’s 

GLENBALA KEPT IN HARMONY

Reserve Challenge Bitch

L & A Houlden & J Tyler's

SUP CH PUKAWIDGEE LIGHT OTH MOON

Best Neuter In Show

L Somer/E Badior's

CH NAHROF RAISE YOUR GLASS 

Runner Up to Best Neuter In Show

J Huber's

DUAL CH (OB) NEUTER CH NAHROF SCOUTS HONOUR UD RN PT

 

Baby Puppy Dog Class    

BEST OPPOSITE BABY PUPPY IN SHOW  

1st       P Smith & C Spencer

           TULLAVIEW THIS TIME AROUND

XXX

Minor Puppy Dog Class   (photo above)

BEST OPPOSITE MINOR PUPPY IN SHOW

1st     L & A Houlden & J Tyler               PUKAWIDGEE CHECK RAISE ALL IN

XXX

2nd    W & M Morgan                                  KELLAGEM MIDNIGHT GAMBLER

XXX

Puppy Dog Class  (photo above)

BEST OPPOSITE PUPPY IN SHOW

1st     D & J McCann & S & L Leslie         TRUCHARM COURT IN THE ACT

XXX

2nd    L Somers/E Badior                          NAHROF THICK AS THIEVES

XXX

Junior Dog Class  (photo above)

BEST JUNIOR IN SHOW

1st     S Fossey                                           CH SYRYNE REIGN OF THE DRAGON

XXX

2nd    L Quinto                                            QUINORA I PUT A SPELL ON YOU

XXX

3rd     K Hicks & J Lambourne                  KERENSA ICEBREAKER (AI)

XXX

Intermediate Dog Class  (photo above)

BEST OPPOSITE INTERMEDIATE IN SHOW

1st     L Somers/E Badior                          NAHROF GAME CHANGER

XXX

2nd    S Stephenson                                  TOJESS THE FISHER KING

XXX

3rd     K & K O'Halloran                             CODEBONNIE EYECATCHER

XXX

Australian Bred Dog Class  (photo above)

RESERVE DOG CHALLENGE

BEST OPPOSITE AUSTRALIAN BRED IN SHOW

1st     L Somers/E Badior                          SUP CH NAHROF CATALYST

XXX 

2nd    D & V Collins & L Somers              CH NAHROF THE BOOK THIEF

XXX

3rd     B Taylor                                           MAHTEEK SUMMER LOVIN

XXX

Open Dog Class  (photo above)

BEST IN SHOW

DOG CHALLENGE

BEST OPEN IN SHOW

1st     T Bailey                                           SUP CH TEHYA DESTINY ALL TOLD

XXX

2nd    K & S Leslie                                    SUP CH TRUCHARM GET YOUR MOTOR RUNNIN

XXX 

3rd    L & A Houlden & J Tyler                 SUP CH PUKAWIDGEE NAME OF THE WIND

XXX

CHALLENGE DOG

SUP CH TEHYA DESTINY ALL TOLD

 

RESERVE CHALLENGE DOG

SUP CH NAHROF CATALYST

Baby Puppy Bitch Class  (photo above)

BEST BABY PUPPY IN SHOW

1st        G & S Jameson                              TULLAVIEW THIS MUCH IS TRUE (AI)

XXX

2nd       T Bailey & S Gangell                     TEHYA SUK IT UP PRINCESS

XXX

Minor Puppy Bitch Class  (photo above)

BEST MINOR PUPPY IN SHOW

1st        N & M Kay                                     TRUMAGIK THIRD TIMES A CHARM

XXX

2nd       C Hately                                        QUINORA TELL ME MORE

XXX 

3rd       B Taylor                                         KELLAGEM SOMTHN INTHWAY SHMOVS

XXX

Puppy Bitch Class  (photo above)

BEST PUPPY IN SHOW

1st       L Somer/E Badior                         NAHROF PREFECT ALIBI

XXX

2nd       T Bailey                                         TEHYA YES NO MAYBE             

XXX

3rd        L Quinto                                        QUINORA SO YOU THINK YOUR KOOL

XXX

Junior Bitch Class  (photo above)

BEST OPPOSITE JUNIOR IN SHOW

1st        A Williams                                    TIMMALLY CHRISTMAS CRACKER

XXX

2nd       S Fossey & V Hutchinson           SYRYNE FIRE OF THE DRAGON              

XXX

3rd        N Wilson                                       BELCLAREN SWEET FIRE OF LOVE

XXX

Intermediate Bitch Class  (photo above)

RUNNER UP TO BEST IN SHOW

BITCH CHALLENGE

BEST INTERMEDIATE IN SHOW

1st        T Bailey & G & K Gregory           GLENBALA KEPT IN HARMONY

XXX

2nd       C Domsalla                                   CH ALLCLARITY LETS JAZZ IT UP (AI) CD RA

XXX

3rd       L & C Jensen                                CH TEHYA SCANDAL ON THE COVER

XXX

4th       L Somers & E Badior                   NAHROF DONT STOP BELIEVING

XXX

Australian Bred Bitch Class  (photo above)

BEST AUSTRALIAN BRED IN SHOW

1st        L Quinto                                       QUINORA SCANDALOUS AFFAIR (AI)

XXX

2nd       S Fossey                                      SUP CH SYRYNE BURNING EMBERS HT

XXX

3rd       L Somers & E Badior                   CH NAHROF KNOW HOW ET

XXX

Open Bitch Class  (photo above)

RESERVE BITCH CHALLENGE

BEST OPPOSITE OPEN IN SHOW

1st        L & A Houlden & J Tyler               SUP CH PUKAWIDGEE LIGHT OTH MOON

XXX

2nd       H Kelly                                            CH KHAYOZ INFINITY N BEYOND

XXX 

3rd        L Somers & E Badior                    CH NAHROF KNOCK ON ET

XXX

CHALLENGE BITCH

GLENBALA KEPT IN HARMONY

 

RESERVE CHALLENGE BITCH

SUP CH PUKAWIDGEE LIGHT OTH MOON

Open Neuter Dog Class

1st        B Fowler      

             NEUT CH BORDATAZ PRINCE OF STARS

XXX

Open Neuter Bitch Class  (photo above)

BEST NEUTER IN SHOW

1st         L Somers/E Badior                       CH NAHROF RAISE YOUR GLASS

XXX

RUNNER UP TO BEST NEUTER IN SHOW

2nd       J Huber                                          DUAL CH (OB) NEUTER CH NAHROF SCOUTS HONOUR UD RN PT    

XXX

3rd        C  Hately                                        QUINORA LENNOX VISION

XXX

 

PROPERTY & SPECIAL CLASSES

Judge: Mrs Tracie Buckley  (NSW)

Champion Headed 

TRUCHARM COURT IN THE ACT

 Best Headed Dog                       

1st   D & J McCann & S & K Leslie

       TRUCHARM COURT IN THE ACT

2nd  L Somers & E Badior

       NAHROF GAME CHANGER

3rd   S Hayne

       GR CH NEECABE CONQUISTADORABLE

Best Headed Bitch

1st    H Kelly

        CH KHAYOZ INFINITY N BEYOND

2nd   S Fossey & M Hutchinson

        SYRYNE FIRE OF THE DRAGON

3rd    L Somers & E Badior

        CH NAHROF KNOW HOW ET

Champion Gaited

SUP CH SYRYNE BURNING EMBERS HT 

Best Gaited Dog (photo above)

 

 

1st    L & A Houlden & J Tyler              

        SUP CH PUKAWIDGEE NAME OF THE WIND

 

 

 

 

 

 

 

2nd   S Fossey                                     

        CH SYRYNE REIGN OF THE DRAGON

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3rd    D & V Collins & L Somers          

        CH NAHROF THE BOOK THIEF

Best Gaited Bitch (photo above)

 

 

1st    S Fossey                                      

         SUP CH SYRYNE BURNING EMBERS HT

 

 

 

 

 

 

2nd   L & A Houlden & J Tyler             

        SUP CH PUKAWIDGEE LIGHT OTH MOON

 

 

 

 

 

 

 

 

3rd    L Somers & E Badior                  

        CH NAHROF KNOW HOW ET

Champion Coated

CH SYRYNE REIGN OF THE DRAGON

Best Coated Dog (photo above)

1st    S Fossey                                      CH SYRYNE REIGN OF THE DRAGON

2nd   K & K O'Halloran                         CODEBONNIE EYECATCHER

3rd    B Taylor                                        MAHTEEK SUMMER LOVIN

 

Best Coated Bitch (photo above)

1st    L Somers & E Badior                     NAHROF PERFECT ALIBI

2nd   L Quinto                                         QUINORA SCANDALOUS AFFAIR (AI)

3rd    H Kelly                                            CH KHAYOZ INFINITY N BEYOND

          

Best Footed (photo above)

1st    S Fossey                                      CH SYRYNE REIGN OF THE DRAGON

2nd   S Fossey & M Hutchinson          SYRYNE FIRE OF THE DRAGON

3rd    L Somers & E Badior                   CH NAHROF RAISE YOUR GLASS

  Sire & Progeny

  1st   S & K Leslie                                 

          SUP CH TRUCHARM GET YOUR MOTOR RUNNIN

  Dam & Progeny (photo above)

  1st   S Fossey                                       SUP CH SYRYNE BURNING EMBERS HT

 


Contact Details

 

President:                    Lauren Somers

                                     nahrof@iinet.net.au

Secretary:                    Ann Moy          

                                      secretary@bccnsw.com       

                                      (02) 6337 3393

Treasurer:                    Julia Lawrie    treasurer@bccnsw.com

Publicity Officer:         Patrice Smith   publicity@bccnsw.com

Puppy Sales:               Ann Moy     puppysales@bccnsw.com

BC Rescue:                 Julie Gray  

                                      bcra@bcra.org.au   

                                      or check out www.bcra.org.au

                                      (02) 4267 1757